آموزش

نماد قلب در زیورآلات، بهترین سمبل عشق

نیم ست

یکی از ماندگارترین طرح‌های جواهرات مدرن، یک طرح نمادین به شکل قلب است. ممکن است معنی و نماد طرح قلب بدیهی به نظر برسد. با این حال، تعداد کمی از شما ریشه‌ی تاریخی این طرح پرطرفدار را می‌دانید.

در این مطلب، شما با معنا، مفهوم و انواع مدل‌های نماد قلب در زیورآلات بیشتر آشنا می‌شوید، تا دلیل خرید و استفاده از آن را به طور کامل متوجه شوید.

تاریخچه استفاده از نماد قلب در جواهرات

یکی دیگر از انواع نماد در زیورآلات، نماد قلب است. این ایده که یک قلب نشان دهنده عشق بین افراد است، به قرن‌ها قبل برمی‌گردد و هنوز نیز ادامه دارد.

شکل‌های مختلف نماد قلب، از زمان روم باستان در هنر استفاده شده است. اولین نمونه‌های شناخته شده جواهرات به شکل قلب، در اواخر قرون وسطی (قرن پانزدهم و شانزدهم)، در سنجاق سینه و حلقه دیده می‌شود و روی آن‌ها شعرهای کوتاه عاشقانه نوشته شده است.

در سراسر اروپا، استفاده از سنجاق سینه قلب، یک سبک رایج بود و قلب جادوگر نامیده می‌شد. گفته می‌شود که این قلب‌های نامتقارن در دوران باستان برای محافظت در برابر هر گونه بیماری، سحر و جادو، استفاده شده است.

با گذشت زمان معنای آن‌ها تغییر کرد تا نشان دهد شما “با عشق جادو شده اید”. گاهی اوقات با سنگ‌های قیمتی قرمز پوشیده می‌شد. یک قلب نشان‌دهنده‌ی این بود که شما در رابطه هستید و قلب دوگانه به معنای ازدواج شما بود.

معنی نماد قلب چیست؟

زیورآلات با نماد قلب، سمبل عشق، دوستی و محبت عمیق هستند. امروزه، عشق و علاقه شدید دلیل هدیه دادن بیشتر مردم به جواهرات قلب است.

انواع طرح قلب در زیورآلات

زیورآلات شکل قلب، انواع مختلفی دارند و انتخاب هر کردام از آن‌ها کاملاً سلیقه‌ای است. در ادامه با مزیت‌ها و کاربرهای هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

قلب توخالی، قلب توپر، قلب دوتایی داخل یکدیگر ، قلب بالدار، قلب قفل‌دار، و آویز قلب، انواع مختلف طلا طرح قلب هستند.

زیورآلات طرح قلب توخالی

طرح قلب توخالی، یکی را پرطرفدارترین مدل‌های نماد قلب هستند. این مدل برای دستبند، گوشواره، پلاک و گردنبند، و حتی انگشتر ساخته می‌شود. قلب توخالی، نشان‌دهنده‌ی باز شدن قلب شخص هدیه گیرنده برای کسی است که این هدیه را به او داده است. در واقع با باز کردن قلب خود، به شخص دیگر اجازه می‌دهد آن را پر از عشق و علاقه کند.

مزیت قلب توخالی نسبت به نوع توپر، این است که برای گردنبند، می‌توانید زنجیر را داخل آن قرار دهید. با این کار آزادی عمل بیشتری دارید و برای تنوع می‌توانید هر بار زنجیر را از قسمت‌های مختلف پلاک قلب آویزان کنید. دستبند قلب تو خالی، این مزیت را دارد که برای افرادی که مچ دست آن‌ها پر است جلوه و نمای زیباتری دارد.

زیورآلات طرح قلب توپر

قلب توپر، نماد عشق و رابطه‌ی عمیق است. این مدل برای گوشواره و گردنبند ساخته می‌شود. انتخاب قلب توپر و توخالی، به سلیقه شما مربوط می‌شود و هر دو در نوع خود زیبا و پرطرفدار هستند.

زیورآلات طرح قلب دوتایی داخل یکدیگر

طرح قلب دوتایی، نماد همدلی و تعلق داشتن قلب‌ها (قلب دو نفر) به یکدیگر است. در واقه نشان‌دهنده‌ی این است که قلب تنها زمانی می‎تواند کامل باشد که دو نفر و دو قطعه با هم متحد شوند. گردنبند قلب دوتایی، نسبت به دستبند و گپوشواره آن طرفداران بیشتری دارد.

همچنین قلب دوتایی، نشان‌دهنده همدلی برای یک فرد خاص است؛ مثلا برای کسی که روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد و در آن لحظه به حمایت نیاز دارد.

زیورآلات طرح قلب بالدار

قلب بالدار یک طرح محبوب در جواهرات است. قلب بالدار معانی زیادی دارد.

به طور کلی، قلب با بالدار، نمادی از آزادی، روحیه شاد و آزاد است. جواهرات قلب بالدار، نمادی از دست دادن و اندوه نیز هستند. بال‌ها سمبل این است که عزیزان ما توسط فرشتگان به آسمان رفته‌اند. در دین، ​​قلب بالدار نمادی از صوفیان اسلام است. در این فرهنگ، قلب با بال، نماد عروج است.

سخن آخر

با مطالعه این مقاله دیدیم که نماد قلب از گذشته تا به امروز در جواهرات و زیورآلات استفاده شده است و سمبل عشق و علاقه عمیق است. این نماد در جواهرات و زیورآلات طلا در اشکال و طرح‌های مختلفی ساخته می‌شود. این نماد، هدیه‌ای عالی برای کسی است که او را دوست دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.