اخبار

با حذف مالیات، آیا طلا ارزان می‌شود؟

how-much-is-my-gold-jewelry-worth

رئیس جمهور حسن روحانی، باز هم مثل همیشه ابلاغیه‌ای برای کمک به اقتصاد خانوارها ابلاغ کرده است. ابلاغیه‌ای با نام حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا!

قیمت طلای ساخته اکنون چگونه محاسبه می‌شود؟

در فرمول محاسبه طلا علاوه بر فی طلا، اجرت ساخت و سود طلافروش، یک پارامتر دیگر به عنوان مالیات بر ارزش افزوده  نیز آورده می‌شود. اکنون این مالیات، معادل 9 درصدِ جمع پارامترهای دیگر، یعنی 9 درصد مجموعِ فی طلا، اجرت ساخت، و همینطور سود طلافروش است.

فرمول محاسبه قیمت طلای ساخته شده

مالیات بر ارزش افزوده و سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + فی یک گرم طلا))

با قانون حذف مالیات از طلا، اکنون طلا بخریم یا صبر کنیم؟

صبر کنید، طلا ارزان می‌شود. این قانون ابلاغ شده است و اما اجرا نه، تا کی باید صبر کنیم؟

کی طلا ارزان می‌شود؟

بیایید نگاهی به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بیاندازیم:

سابقه بحث درباره مالیات بر ارزش افزوده به سال 1366 برمی‌گردد. آن سال که درگیر جنگ هم بودیم، تصویب نشد.

این بحث در اواخر دهه 70 بار دیگر در دستور کار دولت وقت قرار گرفت و سال 81 به تایید هئیت وزیران وقت رسید. در این سال این پیشنهاد به مجلس رفت و همان سال به لایحه تبدیل شد. نمایندگان در کمیسیون اقتصادی این لایحه را به بررسی گذاشتند. خیلی بررسی کردند و نهایتا شش سال بعد، در سال 87 به تصویب رسید.

قانون در سال 87 تصویب شده و به اجرا و مجریه سپرده شد. (شرایطی که قانون جدید در الآن دارد) اجرای کلی این قانون پنج سال عقب افتاد، درواقع دولت پنج سال آزمایشی این قانون را اجرا کرد. نهایتا سال 92 قانون 6 درصد مالیات بر ارزش افزوده در کل کشور اجرا شد. در سال 94 نیز 3 درصد عوارض اضافه شد.

قانون جدید نیز در تیرماه سال 1400 ابلاغ شده است. اما بحث قانون جدید از کی شروع؟

به گفته محمد ولی رئیس اتحادیه صنف طلا، این صنف ده سال است که پیگیر قانون جدید بوده است. بلاخره این قانون پس از ده سال کشمکش تصویب شد. حال به مرحله اجرا رسده است. بر اساس پیش‎‌بینی محمد ولی، حداقل تا شش ماه آینده معاملات طلا با همان قانون قبلی اجرا است.

اگر الان طلا بخریم ضرر می‌کنیم یا بعدا طلا بخریم؟

فرض کنیم اداره مالیات همه‌ی زیر ساخت‌ها و هماهنگی‌ها را برای حذف این درآمدش انجام دهد. دولت هم مثل همیشه در زمانی که گفته است به قول خود عمل کند، دولت رئیسی هم، بسیار سریع با روندها تطبیق یابد و در اجرا تعویقی وارد نکند. خلاصه فرض می‌کنیم طبق گفته مسئولین دقیقا شش ماه دیگر یعنی دی ماه 1400 این قانون اجرا شود. آیا اگر اکنون طلا بخریم، ضرر کرده‌ایم؟

بهتر است یک بار روند تورم طلا در پنج سال گذشته را بررسی کنید. دلایل آن و تطبیق با شرایط فعلی متوجه خواهید شد با فرض محال که شش ماه دیگر این مالیات حذف شود. ریسک بزرگی است که خرید طلا را به آن زمان موکول کنید.

منبع مقاله:
خبرگزاری‌های ایرنا و تسنیم (این‌جا) و (این‌جا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.